Darwin Nunez är tillbaka i full träning och är aktuell för spel mot Southampton. Det finns dock några frågetecken i backlinjen, det meddelade Jürgen Klopp på dagens presskonferens.
Liverpool avslutar säsongen 2022/23 med en bortamatch mot Southampton där inget av lagen kan förändra sin respektive position i tabellen.
När Jürgen Klopp mötte pressen inför matchen pratade han om att det är en ny situation för honom att den sista matchen inte känns som en final där enormt mycket står på spel. Han visste heller inte exakt hur han skulle formera laget då han inte fått de senaste uppdateringarna från läkarstaben, men han kunde ge en kortare lägesrapport vad gäller skadorna i truppen.
– Darwin tränade fullt igår, var managerns första besked.
Anfallaren har missat de två senaste matcherna på grund av en tåskada men ser alltså ut att vara aktuell för spel på St. Mary's.
– Ibou var sjuk igår. Robbo kände någonting i ljumsken igår, vi undersökte det och det såg bra ut, men vi måste se hur vi hanterar det, sa Klopp.
– De som var skadade sedan innan är fortfarande skadade men de andra bör vara redo.
Det managern kunde säga om laguttagningen var att det inte är läge att ta några risker med spelare som har känningar, så det är mycket som tyder på att det görs en del förändringar i elvan.
– Vi spelar den här matchen för att vinna den, så är det. Jag måste ställa upp med ett lag med pigga ben. Vi kommer inte att ta några risker nu, det vore osmart.
– Vi har en stor trupp och träningsveckan har varit bra. Grabbarna är taggade. Jag har inte fattat några beslut om laget ännu. Jag måste prata med läkarteamet först.
– Jag tycker att det är rimligt att göra förändringar med tanke på att vi måste få in pigga ben.
Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.