"3 maj har blivit ett datum som är synonymt med att Liverpool bokar en plats i Champions League-finalen. Förra året var det mot Villarreal medan de 2005 spelade en gigantisk match mot Chelsea."
"Det är ingen överdrift att säga att denna match var så långt bort från de finaste av scener man kan tänka sig."
"Liverpools resultat har blivit bättre på slutet men låt er inte luras och tro att detta är en avslutning som någon involverad i klubben njuter av."
Andy Hunter, The Guardian:
"Det var ganska tamt jämfört med dramat i Liverpools senaste hemmaseger men Jürgen Klopp kan nog se positivt på lugnet som präglade Fulhams Anfield-besök."
"En femte seger i följd i Premier League, Liverpools bästa svit för säsongen, ser till att hålla fart i lagets jakt på spel i Europa och innehöll ännu en milstolpe i Mohamed Salahs fantastiska Anfield-karriär."
"Salahs avgörande straff i den första halvleken, tilldömd efter en lätt foul av Issa Diop på Darwin Nunez, innebar att den egyptiske landslagsspelaren blev blott den tredje Liverpoolspelaren att göra mål i åtta raka hemmamatcher."
"Salahs mål tog honom också upp på en ensam femteplats på listan över klubbens bästa målskyttar i ligasammanhang och ett mål bakom Steven Gerrards 186 i samtliga turneringar för Liverpool."
"Han behöver också endast ett mål till för att nå 30 gjorda mål för fjärde säsongen som Liverpoolspelare."
Adam Brown, ESPN:
"Han (Alexander-Arnold) glänste återigen i sin hybridroll, en roll som låter honom ha boll i farligare ytor i offensiven."
"Han kom ofta in centralt i planen och Fulham hade stora problem med att fånga upp honom."
"24-åringen fattade ofta rätt beslut med sina passningar och det hjälpte honom att kontrollera tempot i matchen, han imponerade även med sitt defensiva arbete."
Chris Bascombe, Telegraph:
"Mohamed Salah kan inte göra mer för att visa sin avsky för Europa League. Egyptiern ser ut att vara på ett uppdrag att undvika den osmickrande nedflyttningen från UEFA:s toppskikt, hans senaste mål håller Liverpools lilla hopp om Champions League-fotboll nästa säsong vid liv."
ANNONS
"Salah blev den tredje Liverpoolspelaren att göra mål i åtta raka matcher på Anfield, hans avgörande straff mot Fulham stärker Jürgen Klopps position som femma i tabellen, redo att slå till om United-lagen från Newcastle och Manchester gör misstag."
"Salah har gjort sex mål på sex matcher, det här målet var välbehövligt för att säkra en seger som blev allt mer osäker ju längre matchen led."
"Han har nu gjort mål i varje hemmamatch sedan 13 februari, en påminnelse om att han är en konstant i den fronttrio som Jürgen Klopp frekvent förändrar."
"Det är dock osannolikt att det räcker för att Liverpool ska kunna stjäla fjärdeplatsen. De har bättre form, men det går fortfarande upp och ned, och det finns en känsla av att Klopp använder dessa matcher för att hitta en vinnande formula inför nästa säsong."
Jacob Leeks, Mirror:
"Liverpools seger innebär att de har kontroll i kampen om Europa League-spel. De är nu fem poäng före Tottenham och Aston Villa när de försöker att avsluta en säsong präglad av besvikelser på topp."
"De ser ut att ha kommit igång för sent för att nå en Champions League-plats, men The Reds närmar sig att säkra spel i Europa nästa säsong. Det är inte den turnering Jürgen Klopp vill vara i, men de kommer åtminstone att ha chansen att vinna en titel i Europa."
"Med bara fyra matcher kvar att spela för Liverpool, Villa och Spurs är det Klopps mannar som har kontrollen. Segern mot Tottenham var avgörande men den boost som följer av en seger mot 'Cottagers' som imponerar kommer att betyda mycket."
James Nalton, Thisisanfield.com:
"Det här var den andra av tre hemmamatcher på åtta dagar, totalt kommer fyra av de avslutande sex matcherna ha spelats på Anfield."
"Bortamatcherna kommer mot bottenlagen Leicester och, i den avslutande omgången där de redan kan vara klara för nedflyttning, Southampton."
"Det är en ganska lovande avslutning för Liverpool som ska försöka att säkra en Europa League-plats efter vad som varit en säsong av besvikelser."
"Det är dock en chans att hitta tillbaka till någon form av feel-good-faktor på Anfield och göra det till en hemmaborg igen."
"Fyra poäng bakom Man United på fjärdeplatsen, men de har spelat två matcher fler. En topp fyra-placering ser osannolik ut men en stark avslutning av säsongen kommer innebära ett bättre humör under sommaren inför nästa säsong."
Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.