Annonsplats

nottingham forest2023-04-22

– Mycket positivt vi kan ta med oss

Bild till nyheten – Mycket positivt vi kan ta med oss
Jordan Henderson är nöjd att Liverpool kunde bibehålla det momentum de har skapat genom att ta hem samtliga tre poäng mot Nottingham Forest.

Det blev en händelse- och målrik andra halvlek på Anfield i matchen mellan Liverpool och Nottingham Forest. Diogo Jota gjorde två mål som snabbt besvarades av gästande Forest innan Mohamed Salah gjorde det avgörande 3-2-målet.

– Vi gjorde det svårt för oss själva, men vi fick jobbet gjort, vilket är det viktigaste, säger Jordan Henderson till Liverpoolfc.com.

– De långa inkasten skapade stora problem för oss och det måste vi bli bättre på, särskilt andrabollarna efter inkasten. Men förhoppningsvis kan vi lära av det och ingen skada skedd med tanke på att vi tog tre poäng.

Den första halvleken var en helt annan typ av halvlek där Liverpool hade i princip all boll utan att lyckas bryta igenom Forest-försvaret.

– Vi visste att vi skulle behöva ha tålamod, vi visste att de skulle falla ned djupt med laget och spela man-man i försvarsspelet, det är alltid en utmaning. Men man måste ha tålamod och invänta rätt läge, säger Henderson.

– Vi hade en eller två halvchanser i första halvlek där vi nog hade kunnat ta ledningen men det handlar om att fortsätta att göra rätt saker och vara tålmodiga. Tillslut tog vi ledningen i andra halvlek. Därefter kunde vi ha gjort det bättre och vi borde nog ha vunnit matchen med större marginal.

Det var Diogo Jota som fick fart på målskyttet. Efter en måltorka på över ett år har han nu gjort fyra mål på två matcher.

– Han hittar fram till bra positioner och då brukar han göra mål när han får bollen. Han börjar hitta rytmen efter att ha varit skadad länge. Det är härligt att han börjat göra mål igen och att han har självförtroende. Förhoppningsvis kan han fortsätta så fram till säsongens slut.

Henderson fick en fråga om hur anfallare får stärkt självförtroende av att göra mål.

– Det verkar definitivt så när det gäller Jots och Mo gjorde ytterligare ett mål idag. Förhoppningsvis kan det fortsätta så. Samtidigt kan vi göra det bättre defensivt som lag, inte bara försvarsspelarna, hela laget. Särskilt på fasta situationer. Det måste vi jobba på. Men överlag finns det mycket positivt som vi kan ta med oss och med tre poäng bibehåller vi momentumet.

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

🙏

Kommentarer (5)

Supporterklubben

Vill du få ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.