Annonsplats

alisson2023-04-10

– Måste ta med oss det positiva

Bild till nyheten – Måste ta med oss det positiva
Alisson väljer att fokusera på de positiva delarna i lagets insats när han summerar 2-2-matchen mot Arsenal.

Liverpool hade en svag start på matchen mot Arsenal och efter en halvtimmes spel låg de under med två mål. Mohamed Salahs reducering strax innan pausvilan väckte hoppet till liv och i den andra halvleken kom kvitteringen genom Roberto Firmino. 

– Med tanke på det vi gjorde på planen, chanserna vi skapade, så har vi självklart känslan att vi kunde ha vunnit matchen, säger Alisson till Liverpoolfc.com.

– Men vi måste vara realistiska. De började bra och gjorde två mål. Det är väldigt svårt att komma tillbaka från ett sådant utgångsläge i Premier League. Att vi gjorde två mål var fantastiskt och vi skapade fler chanser, men med tanke på hur matchen såg ut i det stora hela så tar vi med oss poängen som kan hjälpa oss under resterande del av säsongen.

– Vi kan inte bara lära oss av våra misstag, vi måste ta med oss det positiva också. Vi låg under med 2-0 och kom tillbaka till 2-2 genom att göra en bra andra halvlek mot ligaledarna. De kunde inte hantera oss i andra halvlek, de hade sina chanser men vi försvarade oss bra. Vi tar med oss det positiva och börjar jobba inför nästa utmaning.

Alisson menar att reduceringsmålet gjorde att spelarna trodde på en vändning när de samlade kraft i omklädningsrummet.

– Att göra det första målet betydde allt. När vi gjorde mål kom publiken samman och hjälpte laget. Alla vet hur Anfield är när publiken spelar tillsammans med laget. De reagerar på vad vi gör, så vi måste göra mer av det, vi måste visa mer vilja i varje match, så som vi gjorde i andra halvlek. 

– Vi vet vad vi måste göra. Alla kommer hit och säger vad vi måste höra, det är lätt att säga men det är inte lika lätt att få det att hända, fotboll är inte någon form av magi där man bara kan gå ut och tro att man ska få det man vill ha. Man måste kämpa för det, vilket är precis vad vi gör. Vi förbereder oss, tränar hårt och går in i matcherna med en vilja att göra skillnad och vinna.

Nästa utmaning är en bortamatch mot Leeds. Spelare som Thiago kommer då att ha ytterligare en träningsvecka i benen och Luis Diaz förväntas vara redo för spel igen.

– Vi fokuserar på nästa utmaning. Det var så när vi slogs om titeln och det är likadant nu. Vi måste fokusera på nästa motståndare, inte bara titta i tabellen och hoppas att lag ska tappa poäng. 

– För vår del måste det såklart hända, men vi måste fokusera på oss själva och fortsätta jobba med det vi gör. Thiago är tillbaka nu, det är bra. Luis (Diaz) är nära också. Det är bra att få tillbaka spelare, de ger kraft och styrka till laget och kvalitet. Vi tar med oss det och fortsätter jobba på, avslutar Alisson.

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

🙏

Kommentarer (0)

Supporterklubben

Vill du få ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.