Arsenal har haft stora problem att få med sig positiva resultat från Anfield under lång tid. För att hitta den senaste segern i Premier League måste man backa bandet till 2012. Sedan Jürgen Klopp kom till Liverpool har de en målskillnad på 25-7 mot "Gunners" på hemmaplan.
Förra säsongen försökte Arteta förbereda sitt manskap inför resan till Anfield genom att ta fram högtalare på träningsanläggningen och spela "You'll Never Walk Alone". Det var inget vidare experiment då Arsenal förlorade med 4-0, dessutom förlorade han själv lugnet och väckte Anfieldpubliken till liv genom att starta ett bråk med Klopp.
På presskonferensen inför söndagens match fick Arteta frågor på temat att behålla lugnet.
– Ja, spelarna är medvetna om det. De är erfarna. Vi vet vad vi måste göra. Vi har spelat på de allra tuffaste arenorna.
– Vi åkte till White Hart Lane och gjorde vad laget gjorde. Stämningen blir inte mycket tuffare än så.
Gällande bråket med Klopp är det inget han vill lägga allt för mycket tankekraft på.
– Jag reagerade för att försvara våra spelare på bästa sätt men jag gillar inte att se mig själv så, så förhoppningsvis händer det inte igen.
– Det händer inom fotbollen. Efteråt kramades vi och gick vidare. Senast vi möttes hände ingenting.
– Jag har full respekt för vad de har gjort. Vi har gått vidare.
– Efter det så hade vi matchens bästa chans och kunde ha gjort 1-0. En minut senare fick de en frispark som de gjorde mål på.
– De är ett fantastiskt lag med en högklassig manager och de skapar en fantastisk stämning som gör det svårt för motståndarna. Det är likadant att komma till Emirates. Det är väldigt, väldigt tufft. Vi är medvetna om det och möjligheten som ligger framför oss på söndag.
– Någonting vi har gjort under de senaste två eller tre åren är att vinna på platser där vi inte vunnit på flera år.
ANNONS
Vad gäller skadeläget i truppen var Arteta hemlighetsfull. Han berättade att en spelare förhoppningsvis kunde börja träna igen på lördag men han sa inte vem.
William Saliba sliter med ett ryggproblem och Eddie Nketiah har inte spelat på slutet på grund av en fotskada.
Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.