Annonsplats

Wolverhampton2023-02-28

– Krävs nästintill perfektion

Bild till nyheten – Krävs nästintill perfektion

Julen Lopetegui menar att Wolverhampton behöver leverera på absolut högsta nivå om de ska få med sig ett positivt resultat från Anfield.

Återigen stundar en match mellan Liverpool och Wolverhampton. Sedan årsskiftet har lagen redan hunnit möta varandra tre gånger; i FA-cupmatchen på Anfield som slutade 2-2, omspelet som Liverpool vann med uddamålet och ligamatchen på Molineux Stadium som slutade i en 3-0-seger för Wolves.

– Detta är fjärde matchen vi spelar mot dem, men alla tre matcher har skiljt sig från varandra, sa Julen Lopetegui när han höll sin presskonferens inför onsdagens match.

– Vi måste vara redo för en ny match med vetenskapen om vilka kvaliteter det lag som står framför oss besitter. Det kommer att krävas att vi presterar på topp, för att kunna konkurrera med Liverpool på Anfield krävs nästintill perfektion.

– Det kommer att vara krävande. Anfield är en arena där de verkligen trycker på. Jag såg deras match mot Real Madrid, de gjorde en fantastisk första halvlek och de förtjänade helt klart mer, men sådan är fotbollen.

– Imorgon är jag säker på att vi kommer att möta ett bra lag med en bra omgivning, så vi måste vara redo.

Det är inte det formstarkaste av lag som Lopeteguis Wolverhampton ska försöka att besegra. Liverpool kommer till matchen med förlusten mot Real Madrid och en 0-0-match mot Crystal Palace i ryggen.

– Jag lägger inget fokus vid vilken situation våra motståndare befinner sig i, jag fokuserar på vilket typ av lag vi kommer att ställas mot, sa Wolves-managern.

– Jag är säker på att vi kommer att ställas mot ett av de bästa lagen i världen som består av fantastiska spelare och har en fantastisk tränare. Det kommer att vara krävande, så det viktigaste för oss är att vi är fokuserade på att spela en bra match på alla områden.

Lopetegui pratade även om skadeläget i truppen inför matchen. Matheus Cunha är ett osäkert kort efter den skada han åkte på i fredagens match mot Fulham och det är även osäkert huruvida Pedro Neto involveras eller inte.

– Han (Cunha) har ingen allvarlig skada, men han har haft lite problem att träna under de senaste dagarna så vi kommer att fatta ett beslut imorgon. 

– Pedro jobbar för att ta sig tillbaka och blir bättre för varje dag som går. Han närmar sig. Vi är glada för det och kanske kan vi se honom (mot Liverpool).

Sedan tidigare står Boubacar Traore, Hee-Chan Hwang, Sasa Kalajdzic och Chiquinho på skadelistan för Wolves.

Källa: Thisisanfield.com.

Kommentarer (1)

Supporterklubben

Vill du få ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.