Quantcast

Nästa match (Träningsmatch)

Bologna klubbmärke Bologna (B)

torsdag 05 aug 16:00

The Reds visar intresse för Bowen

Bild till nyheten

24-åringen ska vara ett av klubbens anfallsalternativ, enligt James Pearces kontaktnät.

Jarrod Bowen är en spelare som Liverpool har följt noggrant de senaste åren och enligt normalt trovärdige James Pearce i The Athletic ska han nu finnas på klubbens radar. 

Klopp lär vara en stor beundrare av West Ham-anfallaren som passar lagets profil perfekt i förhållande till ålder, spelstil och mångsidighet. En spelare med stor utvecklingspotential och som kan vara reserv och konkurrera i framtiden. 

En del experter jämför Bowen som en lightversion av Arjen Robben.

Den gångna säsongen gjorde han åtta mål och fem assist för "Hammers" från sin position på högerkanten, men han behärskar alla positioner i anfallet.

Bowen startade karriären i Hereford United som 17-åring där det blev ett mål på åtta matcher, därefter gick färden vidare till Hull City där han smällde in 52 mål på 124 matcher innan West Ham slantade upp £17M i januarifönstret 2020.

Bannerbild