Under fem års tid var Vitor Matos en viktig länk mellan Liverpools akademi och A-lag. Rollen innebar ett nära samarbete med Jürgen Klopp och när tysken lämnade klubben gjorde Matos detsamma.
Matos följde Pep Lijnders till RB Salzburg för vad som blev en kort sejour på grund av svaga resultat. Därefter tog han sig an sitt första jobb som huvudtränare, i Maritimo i den portugisiska andraligan. Fem månader senare var tillbaka i Storbritannien då han anställdes som huvudtränare i Swansea.
Under första säsongen såg han till att laget undvek nedflyttning och den här säsongen har de inlett urstarkt och toppar Championship-tabellen efter att ha vunnit fem av åtta matcher. Matos blev utsedd till månadens tränare i augusti.
– Han är en fantastisk person, man kan verkligen se hur mycket han älskar klubben, relationen han har med supportrarna, säger journalisten Sioned Dafydd till PortuGOAL.
– Hans inställning är väldigt bra. Han framstår som en varm person, lite som Klopp, så jag hade inte blivit förvånad om den personligheten har smittat av sig.
Matos själv är öppen med hur värdefullt det var för honom att vara en del av Klopps stab i Liverpool.





-72c303.png)


