Den 18-årige anfallaren kommer att köpas loss från den franska klubben – enligt obekräftade uppgifter är summan cirka £4,3M – men det blir inte klart förrän hans kontrakt med St Etienne löper ut den 30 juni nästa år.
N’Guessan kommer därför att tillbringa den här säsongen på lån hos Ligue 1-klubben Brest, eftersom Liverpool gärna vill att han ska få mer erfarenhet på högsta nivå.
Bekräftelsen från Brest kom under torsdagseftermiddagen (se klipp nedan).
𝐃𝐣𝐲𝐥𝐢𝐚𝐧 𝐍’𝐆𝐮𝐞𝐬𝐬𝐚𝐧 𝐫𝐞𝐣𝐨𝐢𝐧𝐭 𝐥𝐞𝐬 𝐓𝐲-𝐙𝐞𝐟𝐬 ! 🛡️
— Stade Brestois 29 (@SB29) September 3, 2026
Le Stade Brestois 29 est heureux d’annoncer l’arrivée de Djylian N’Guessan, prêté par l’AS Saint-Étienne.
👉 En savoir plus : https://t.co/e1wWv9JaYH
🤝 Aquila RH Brest - Le Faou | 𝐏𝐚𝐫𝐭𝐞𝐧𝐚𝐢𝐫𝐞… pic.twitter.com/oAbZ6PBbao
Det handlar alltså om en tillfällig flytt eftersom Liverpool redan har fyllt sin tillåtna kvot av utländska lån efter Harvey Elliotts övergång till Valencia.
N’Guessan kommer att skriva på ett förhandsavtal med Liverpool i januari och därefter slutföra övergången den 1 juli 2027.
Klubben valde att slå till efter att scouterna imponerats av ytterns insatser för Frankrike i U17-EM förra sommaren, där han blev uttagen i turneringens lag.
Djylian N’Guessan – som för övrigt är son till den förre Lincoln - och Leicester-anfallaren Dany – spelade även för det franska lag som tog brons i U20-VM senare samma år.
Han debuterade för St Etienne i januari 2025, bara 16 år gammal, och noterades för åtta framträdanden i serien innan laget åkte ur i Ligue 1.
Det blev dock bara tre matcher i Ligue 2 förra säsongen, men han gjorde sitt första seniormål i Coupe de France.

Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner





