Utvilat Barnsley laddar för tredje raka segern på Anfield

Bild till nyheten Utvilat Barnsley laddar för tredje raka segern på Anfield
Med tio dagars vila i ryggen hoppas League One-klubben kunna ställa till med en skräll i måndagens FA-cupmöte på Anfield.

"The Tykes" (Yorkshiremänniskor) senaste match var på nyårsdagen då man spelade 1-1 borta mot Wigan.

Tre dagar senare skulle man också ha mött Port Vale på bortaplan, men isiga planförhållanden gjorde att matchen blev uppskjuten.

Tränaren Conor Hourihane, som många kanske känner igen från tiden som spelare i Aston Villa, hoppas att det långa uppehållet har gett spelartruppen en rejäl boost. 

– Vi har använt perioden för att komma i en riktigt bra position – inte bara inför mötet mot  Liverpool utan för den hektiska serien av ligamatcher som kommer. Vi vill ta oss an dem direkt, sa han på fredagens presskonferens.

– Jag tror att det har varit en liten välsignelse för oss att Port Vale-matchen blev inställd ur  skadesynpunkt. Det blir självklart en match till i schemat som inte är idealiskt, men vi skulle ha varit utan ett par spelare mot Port Vale, det går inte att komma ifrån.

– Utan att gå in på för många namn, Robbo (försvararen Marc Roberts) kan inte spela mot Liverpool. Det ger Nathanael Ogbeta en chans att bli involverad, så han kommer att vara med nu.

Inte heller lagkaptenen Luca Connell kommer till spel, vilket han sörjer djupt, då han är dedikerad Liverpool-supporter sedan barnsben.

Två tidigare skrällar 

Barnsley har faktiskt vunnit sina två senaste besök på Anfield – 1-0 i ligaspelet 1997 och så 2-1-skrällen mot Rafa Benitez lag i FA-cupen i februari 2008.

Kan de verkligen skrälla igen?

– Det är svårt att veta vilka spelare som de kommer att ha med, tillade Hourihane.

– Kommer de stora killarna att spela, eller kommer de ställa upp lite svagare? Oavsett vilket, måste vi vara redo och ha en spelplan. Jag vill att killarna ska maximera möjligheten.

Spelarna från tredje divisionen kommer naturligtvis att ge allt mot elitmotståndet inför ett fullsatt Anfield och visa de tillresta supportrarna att de är betydligt bättre än 17:e platsen i League One-tabellen – bara två poäng ovanför nedflyttningsstrecket med med tre matcher till godo på rivalerna i bottenstriden.

Barnsleys senaste resultat:
Wigan (B) 1-1, Lincoln (H) 0-2, Mansfield (H) 2-3, Exeter (B) 0-3, Leyton Orient (H) 3-2


✊
En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem


0 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer