22-åringen från Warrington, mitt emellan Liverpool och Manchester, stod för ett starkt inhopp mot PSG när han byttes in istället för skadade Trent Alexander-Arnold i den 73:e minuten.
Högerback är definitivt inte Jarells favoritposition men han skötte sig över förväntan både offensivt och defensivt.
Liverpool skapade flera chanser i slutskedet och kvitteringen hängde i luften. Närmast av alla var Quansah med bollen träffade stolpen. Och ja, han var onside, men det spelar ju ingen roll idag.
Eftersom ingen verkar tro att Alexander-Arnold hinner återhämta sig till söndagens Ligacup-final mot Newcastle – och då även Conor Bradley redan finns på skadelistan – är det förväntat att han får en ny chans som högerback på söndag.
– Från det jag har hört och från de bilder jag såg av skadan, det såg inte bra ut. Jag skulle bli förvånad om han (Trent) är tillgänglig på söndag, sa Slot efter matchen.







