Liverpool är utslagna ur Champions League efter ett dubbelmöte mot Paris Saint-Germain som krävde en straffläggning för att få fram en vinnare.
Arne Slots lag stod för en bättre insats på Anfield jämfört med första matchen i Paris, men denna gång hade de inte marginalerna med sig. De lyckades inte svara på Ousmane Dembélés ledningsmål som kvitterade totalen och efter straffmissar av Darwin Nunez och Curtis Jones var uttåget ett faktum.
– Det var en väldigt intensiv match, det var en fantastisk fotbollsmatch. Det var ett helt annat Liverpool än det vi visade i Paris, men tyvärr åkte vi ut på straffar och det är verkligheten, säger Virgil van Dijk till Amazon Prime.
– Jag tycker att vi skapade farliga chanser i första halvlek och vi vet såklart att dem också kan göra det. I slutändan avgjordes det på straffar och tyvärr förlorade vi.
– Det är en del av fotbollen. Jag sa till grabbarna: "Självklart kan ni vara besvikna eftersom vi är utslagna, men upp med hakan och blicka mot nästa utmaning." Det är en fin match som väntar till helgen så det är bara att köra på igen.





-72c303.png)

