Liverpools hopp om att sluta topp fyra i Premier League fick en boost i helgen tack vare sin seger mot Arsenal och Chelseas förlust mot West Bromwich. Med åtta matcher kvar att spela i ligan är det nu endast två poäng upp till fjärdeplatsen som säkrar Champions League-spel nästa säsong.
En annan möjlig väg mot Champions League-spel 2021/22 är att vinna denna säsongs upplaga av den prestigefyllda turneringen. Thiago Alcantara hoppas att laget både kan säkra en sjunde CL-titel och sluta topp fyra i ligaspelet.
– Om man ska vara realistisk kring denna säsong så är vårt mål att vinna Champions League och kvalificera oss för nästa år, säger spanjoren till BBC.
– Sedan ska vi försöka att vinna alla återstående matcher i Premier League. Vi är väldigt optimistiskt inställda och hungriga inför de matcher som väntar.
Jakten på Champions League-titeln fortsätter imorgon, tisdag, när den första av två kvartsfinalsmatcher mot Real Madrid spelas.





-72c303.png)

