Dale Johnson är ESPN:s expertkommentator när det kommer till regelverk och domarnas insatser under Premier League-rundorna.
I en utläggning under gårdagen förklarar han varför det var helt rätt av Michael Oliver att döma straff till Liverpool efter bara tre minuter i matchen mot Leeds. Men också varför det kanske inte blivit straff förra säsongen.
– FIFA deklarerade sina ändringar av handsregeln under våren 2019 och Liverpool fick uppleva det direkt i Champions League-finalen i Madrid.
– Det avgörande är nu endast hur armens placering är i förhållande till försvarens normala agerande. Står den rakt ut likt Sissokos i finalen eller Koch i lördags så ska det vara straff.
Premier League har tidigare applicerat en mer förlåtande tolkning där det klassiska begreppet om handen "söker bollen" varit huvudfokus. Nu ska man dock döma utifrån FIFA:s riktlinjer och om handen är i en "onaturlig" position ska det dömas straff.







